Pierwszy sekspozytywny portal dla kobiet o erotyce, seksie i intymności.
breast cancer
Artykuły

Samobadanie piersi

Samodzielne badanie piersi w celu wyczucia w nich ewentualnych zmian nowotworowych, to podstawa profilaktyki. Z pewnością nie powinnaś z niego rezygnować!

Statystyki wyraźnie wskazują, że na raka piersi zapadają coraz młodsze kobiety. Niestety, jest to tendencja ogólnoświatowa. A co jeszcze bardziej niepokojące, w porównaniu z na przykład Amerykankami, więcej Polek przegrywa walkę z tą chorobą. W wielu przypadkach jest to spowodowane zaniedbaniami w dziedzinie profilaktyki. Brak badań mammograficznych, wykonywania USG, samobadania piersi to codzienność, z którą niestety spotykają się specjaliści. A przecież w wielu przypadkach wczesne wykrycie guza daje szansę na całkowite wyleczenie.

Nawyk od wczesnych lat

Samobadanie piersi powinno stać się twoim nawykiem, podobnie jak mycie zębów. Warto ćwiczyć je już od wieku około dwudziestu lat. Samobadanie odbywać się może na przykład pod prysznicem lub przed łazienkowym lustrem. Pamiętaj, że tuż przed miesiączką oraz w jej trakcie, twoje piersi mogą być bardziej wrażliwe, mogą być także opuchnięte. To skutek działania hormonów. Dlatego samokontrolę, ale także profesjonalne badania najlepiej jest wykonywać około tygodnia po zakończeniu okresu. Jeżeli tylko wyczujesz coś podejrzanego, od razu skonsultuj się ze specjalistą. Nie każdy guzek jest oczywiście nowotworem, ale każdy musi zostać zdiagnozowany.

Prawidłowe badanie

Stań nago przed lustrem, unieś wysoko ręce, a następnie sprawdź wygląd swoich piersi. Zwróć uwagę na zmiany w ich kształcie, przebarwienia, różnice w napięciu skóry, zmiany w wyglądzie brodawek, na przykład ich wciągnięcie. Następnie ręce przenieś na biodra i postępuj tak samo. Ściśnij brodawki piersi, aby sprawdzić, czy nie wydobywa się z nich płyn. W trakcie brania prysznica, gdy skóra jest namydlona, połóż lewą rękę za głową, a prawą rękę na lewej piersi. Przy pomocy trzech środkowych palców, zataczaj na jej powierzchni nieduże kółeczka z góry na dół oraz z powrotem. Sprawdź także dołek pachowy, zwracając uwagę na powiększone węzły chłonne. Tak samo zbadaj prawą pierś. Badanie wykonaj spokojnie i bez pośpiechu.

Inną formę badania wykonuje się w pozycji leżącej. Połóż się na płasko, bez poduszki. Pod swój lewy bark włóż zrolowany na przykład ręcznik. Lewą rękę włóż pod głowę, tak samo jak podczas badania w kąpieli. Trzema środkowymi palcami prawej dłoni zbadaj lewą pierś. Same ruchy powinny wyglądać tak samo, jak pod prysznicem. Zwróć uwagę na wszelkie zgrubienia i powiększone węzły chłonne. Oczywiście czynność powtórz dla prawej piersi.

 

Samobadanie piersi to twoja szansa na zdrowie, więc nie rezygnuj z niego pochopnie. To tylko kilka minut, dzięki którym wcześnie wykryjesz alarmujące zmiany.

 

 

Piszesz opowiadania?

Opublikuj je u nas!

Instrukcja wysyłania opowiadania

Jakie opowiadania chcesz przeczytać?

Wypełnij anonimową ankietę
Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *