Czym jest anorgazmia i jak sobie z nią radzić?
Seks daje przyjemność, zbliża i tworzy więzi między dwojgiem ludzi. Bywa też, że może dostarczyć nie małych frustracji, na przykład przez trudności z osiągnięciem orgazmu. Anorgazmia – bo o niej mowa – to zaburzenie seksualne, polegające na utrudnionym osiąganiu orgazmu lub jego braku podczas pieszczot, seksu solo czy z partnerem. Problem anorgazmii dotyka blisko 40% kobiet, może wystąpić także u mężczyzn.
Jakie są przyczyny anorgazmii?
Przyczyny anorgazmii mogą być różne, w tym problemy psychologiczne, takie jak depresja, lęki, stres lub traumy z przeszłości. Inne przyczyny obejmują choroby fizyczne, takie jak cukrzyca, choroby serca, choroby neurologiczne lub zaburzenia hormonalne. Nierzadko też anorgazmia jest wynikiem stosowania niektórych leków czy skutkiem ubocznym terapii. Mogą to być też zmiany poporodowe oraz wrodzone, ale również… niedostateczna edukacja seksualna. Nad wieloma punktami z tej listy można pracować z pozytywnym skutkiem.
Istnieją trzy rodzaje anorgazmii.
Pierwszy z nich to pierwotna anorgazmia, która oznacza brak orgazmu od początku aktywności seksualnej. Może być spowodowana zarówno wadami anatomicznymi jak i poważnymi zaburzeniami psychologicznymi.
Drugi to wtórna anorgazmia, w której osoba miała wcześniej zdolność do doświadczania orgazmu, ale teraz ma problem ze szczytowaniem. Powód? Może być różny, od trudnej relacji w związku, która przekłada się na relacje intymne, nasilonego stresu, aż po skutki leczenia zaburzeń hormonalnych.
Trzeci rodzaj to sytuacyjna anorgazmia. Problem z orgazmem pojawia się tylko w określonych sytuacjach, na przykład podczas stosunku, masturbacji lub kiedy brakuje ‘’tego czegoś’’ – bodźca, dzięki któremu łatwiej osiągnąć orgazm: stymulacja łechtaczki gadżetem, najlepsza pozycja czy dreszczyk emocji.
Anorgazmia – jak leczyć?
Anorgazmia może być leczona, ale rodzaj leczenia zależy od przyczyny zaburzenia. W niektórych przypadkach może okazać się pomocna terapia psychologiczna lub farmakoterapia. W innych przypadkach konieczne mogą być zmiany stylu życia, takie jak zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna czy poszerzenie wiedzy seksualnej.
Jeśli anorgazmia jest wynikiem choroby lub zaburzeń hormonalnych, leczenie tych schorzeń może poprawić sytuację. W każdym przypadku ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza lub specjalisty ds. terapii seksualnej.
Podsumowując
Aby cieszyć się zbliżeniami i w pełni czerpać z nich satysfakcję, warto rozpoznać źródło problemu i spróbować się z nim rozprawić na tyle, na ile to możliwe. Jeśli czujesz, że może cię dotyczyć problem anorgazmii zajrzyj w głąb siebie i zastanów się nad tym, co jest przyczyną, a następnie podejmij kolejne kroki. Zależnie od tego co jest powodem masz możliwość wybrać się do specjalisty, odbyć z partnerem rozmowę i wspólnie zastanowić się co można zmienić/poprawić czy wprowadzić do sypialni coś nowego, na przykład gadżety erotyczne.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!