Śliska sprawa, czyli lubrykanty od A do Z

Lubrykanty, zwane również żelami intymnymi, to substancje nawilżające, które zmniejszają tarcie podczas stosunków. Różnią się między sobą właściwie wszystkim. Jak je ogarnąć?

Po co komu lubrykanty

Opcji jest kilka. Niektórzy stosują go ze względów zdrowotnych, na przykład przy suchości pochwy. Najczęściej dopada to kobiety karmiące piersią albo przechodzące menopauzę. Czasem jest to wina branych leków (np. antydepresantów) albo silnie wysuszających kosmetyków. Bywa też, że to objaw przejściowy, spowodowany dużym stresem czy zmianami hormonalnymi w cyklu miesiączkowym. Na lubrykanty decydują się też pary, które zdrowotnych problemów nie mają, a chcą po prostu urozmaicić życie erotyczne. Lubrykanty zwiększają intensywność doznań, pobudzają zmysły. Pomagają w trakcie seksu analnego oraz w trakcie zabaw z użyciem gadżetów erotycznych. W skrócie – służą do ułatwienia i uprzyjemnienia nam życia erotycznego.

Rodzaje lubrykantów

Lubrykanty 2w1 – jak sama nazwa wskazuje, mają dwa zastosowania. Nadają się do nawilżania sfer intymnych, ale także do erotycznego masażu. Często mają konkretny zapach czy posmak.

Lubrykanty na bazie oleju – spotykane zdecydowanie najrzadziej. Może to i lepiej? Nie poleca się łącznia ich z gadżetami erotycznymi czy prezerwatywami, bo mogą je uszkadzać. Nie powinny być też stosowane wewnątrz ciała, bo prowadzi to do podrażnień. Stosuje się je jako zewnętrzny środek pielęgnacyjny i uelastyczniający ściany pochwy.

Lubrykanty na bazie silikonu – to te z najlepszymi właściwościami nawilżającymi. Oczywiście to również te droższe. Coś za coś! Można stosować je w wodzie, bo nie zmywają się tak szybko, co potrafi być też wadą. Nie nadają się też do łączenia z gadżetami erotycznymi z silikonu właśnie. Nadają się za to bardzo dobrze do seksu analnego.

Lubrykanty na bazie wody – najbardziej naturalne, najbardziej przyjazne dla skóry. Idealne, jeśli ma się problemu z alergiami bądź podrażnieniami skóry. Nie nawilżają jednak tak dobrze jak te na bazie silikonu, więc nie zawsze sprawdzą się przy problemach z suchością pochwy.

Lubrykanty hipoalergiczne – najczęściej na bazie wody. Te konkretne są jednak pozbawione wszelkich substancji zapachowych czy smakowych a także konserwantów i barwników. Bywają za to wzbogacone o składniki przeciwzapalne i łagodzące jak aloes. To żel dla szczególnie wrażliwych i ostrożnych.

Lubrykanty stymulujące – zawierają składniki, które dodatkowo pobudzają. Na przykład chłodzą albo rozgrzewają. Wywołują mrowienie na skórze, są nowym, niezależnym bodźcem. Uwrażliwiają nas, przez co pieszczoty partnera są jeszcze bardziej intensywne.

Lubrykanty wspomagające zapłodnienie – stworzone głównie po to, by ułatwić zajście w ciążę. Ich składniki pobudzają ruchliwość plemników i przedłużają ich żywotność. Te lubrykanty zazwyczaj nie mają dodatkowych właściwości wywołujących przyjemności.

Co właściwie wybrać?

Jak zawsze – wybierajcie pod siebie. To wy wiecie, na co macie ochotę i co sprawi wam najwięcej komfortu. Potrzebujecie tylko trochę nawilżenia? Wybierzcie te na bazie wody. A może chcecie szaleć, nie musieć się powstrzymywać, nie grożą wam żadne podrażnienia i alergie? Wybierzcie coś z tych stymulujących. Najłatwiej takie zakupy robić wspólnie. Przedyskutujecie idealny smak, zapach i konsystencje, by żadne z was nie czuło się potem niekomfortowo, upaćkane takim płynem. Pamiętajcie też, że – podobnie jak przy kosmetykach – nie sięgajmy na ślepo po najtańszy możliwy produkt. Zbyt często niska cena oznacza też niską jakość i podwójnie długi skład chemiczny.  Nie używajcie też substancji, które lubrykanty tylko przypominają. Wazelina, tłuszcz czy balsam do ciała – to nie to samo. Takie zamienniki często powodują podrażnienia i infekcje, niszczą gadżety erotyczne czy prezerwatywy. Warto po prostu kierować się zdrowym rozsądkiem.

Piszesz opowiadania?

Opublikuj je u nas!

Instrukcja wysyłania opowiadania

Jakie opowiadania chcesz przeczytać?

Wypełnij anonimową ankietę
Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0
0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *