Artykuły

Epoka hipokryzji. Seks i erotyka w przedwojennej Polsce – recenzja

Epoka hipokryzji to z pewnością ten rodzaj książki, który na pierwszy rzut oka zaciekawić może przede wszystkim miłośników historii. Ale nie tylko, ponieważ pod płaszczykiem opisu dziejów erotycznych II Rzeczypospolitej, mówi wiele także o całkowicie współczesnym podejściu do seksu. Kamil Janicki napisał książkę niezwykle wciągającą, zawierającą całą masę historycznych ciekawostek, a jednocześnie bardzo odważną, zmieniającą nieco obraz tego, co pamiętamy ze szkolnych lekcji.

Z czym kojarzy się rok 1930? Z pewnością z dżentelmenami ubranymi w nienaganne garnitury i damami schlebiającymi modzie retro, charlestonowi i cygaretkom. Wszystko z klasą, ogładą i pruderią. Jeżeli myślałaś, że w tym czasie królował monogamizm, homoseksualizm nie istniał, szczególnie wśród kobiet, a wymyślne rodzaje miłości pojawiły się wraz z filmami porno w XXI wieku, to… bardzo się myliłaś. Janicki malowniczo obrazuje, że przedwojenna Polska nie była wcale taka niewinna. Kwitła prostytucja, również ta w wydaniu męskim, a nawet dziecięcym. Dane są porażające: w samej tylko Warszawie dokonywano 20 000 usunięć niechcianych ciąż rocznie! Książka dosadnie prezentuje ciemną stronę seksualnego rozpasania w Polsce pierwszej połowy XX wieku.

 

Przeczytaj też: Gadżety erotyczne w przedwojennej polsce

 

Epoka hipokryzji wskazuje również na plusy otwartego podejścia do seksu w przedwojniu. Przede wszystkim w ówczesnych szkołach w całkowicie jawnym wymiarze odbywały się lekcje edukacji seksualnej. Oficjalnie mówiono o kobiecym orgazmie, dopuszczano żeńskie fantazje, prowadzono  nawet dyskusje na temat legalizacji związków jednopłciowych. A więc to nie współczesności zawdzięczamy większe otworzenie się na sprawy związane z erotyką i seksualnością! Co więcej, możemy się w tych kwestiach jeszcze wiele nauczyć od naszych pradziadków.

Epoka hipokryzji to książka idealna na prezent dla miłośników erotyki. A i fani historii z pewnością niejedną informacją w niej zawartą będą zaskoczeni. Serdecznie polecam takie wielowymiarowe podejście do dawniejszych dziejów, nie tylko zresztą Polski.

 

Fragment: http://www.znak.com.pl/wirtualnaksiazka,id,4377

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *