Pierwszy sekspozytywny portal dla kobiet o erotyce, seksie i intymności.
Artykuły

Emmanuelle – recenzja książki

Podziel się o czym chcesz przeczytać!

Wypełnij anonimową ankietę

Książka Emmanuelle, autorstwa Emmanuelle Arsan, jest dużo mniej popularna, niż kultowy już wręcz film pod tym samym tytułem. A szkoda, bo dzieło to jest nawet lepsze od filmowego klasyka lat 70-tych.

Autorka książki wiele swoich cech nadała stworzonej przez siebie bohaterce. Pomijając już to samo imię, obie były żonami francuskich dyplomatów. Ciekawe, czy Arsan wiodła równie bujne pod względem erotycznym życie, co stworzona przez siebie bohaterka? Emmanuelle to młoda dziewczyna, pełna niezbywalnego wdzięku, którego jednak nie wykorzystuje w pełni do erotycznych podbojów, w sprawach łóżkowych pozostając tradycjonalistką. Udaje się wraz z mężem do Bangkoku, a swobodny klimat Dalekiego Wschodu działa na nią na tyle intensywnie, że porzuca dawne przyzwyczajenia i opory. Co tu dużo mówić, zmienia się po prostu w boginię seksu, która bardzo chłonie wiedzę przekazywaną jej przez specyficznych nauczycieli.

Książka nad filmem ma jedną zasadniczą przewagę. Opisy, również scen łóżkowych, które w niej występują są dużo bardziej „krwiste”, pikantne i wydaje mi się, że w większym stopni przemawiają do wyobraźni odbiorców. Wiele jest w nich niedopowiedzeń, ale całość tworzy całkowicie fascynującą mozaikę. Odkrywana wraz z główną bohaterką swoboda obyczajowa, świetnie współgra z egzotyczną kulturą, o której równie wiele można się dowiedzieć.

Nie obyło się rzecz jasna bez nużących miejscami dłużyzn, których trudno wyzbyć się wszelkim powieściom erotycznym. Jednakże na duży plus działa wysmakowanie opisów zbliżeń pomiędzy bohaterami. Stosowany język jest naturalny, nie ma w nim patosu, który przy tego typu scenach wydaje się niemal śmieszny, ale nie ma także prostej wulgarności, która odrzuca od czytania bardziej wrażliwe osoby. Wszystkie postaci nakreślone są z dużą dozą swobody, ale oczywiście pierwsze skrzypce odgrywa Emmanuelle.

Z pewnością polecam przeczytanie tej książki wszystkim kobietom, które lubią powieści erotyczne, a już szczególnie tym, które wcześniej się nimi rozczarowały. Emmanuelle to już klasyka literatury erotycznej w dawnym stylu. Obecnie takich książek można szukać ze świecą. 

Emmanuelle Arsan

Przeczytaj także recenzję filmu: Emmanuelle – recenzja filmu

Podziel się o czym chcesz przeczytać!

Wypełnij anonimową ankietę
Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *