Pierwszy sekspozytywny portal dla kobiet o erotyce, seksie i intymności.
Artykuły

Tak, tak, taaak! Czyli co to jest orgazm

Szczytowanie, czyli orgazm, to efekt kulminacyjnej fazy podniecenia seksualnego. Łączy w sobie doznania psychiczne oraz fizjologiczną reakcję organizmu.

Orgazm kobiecy jest zdecydowanie bardziej zróżnicowany, niż taki w wydaniu męskim. Wystarczy stwierdzić, że seksuolodzy wyróżnili przynajmniej 12 jego różnych rodzajów, a ta lista wcale nie jest zamknięta. Także od konkretnej kobiety zależy sposób, w jaki dojdzie ona na szczyt. W niektórych przypadkach jest to tylko i wyłącznie efekt stymulacji łechtaczki, ale to nie jedyna możliwość.

 

Orgazm da się podzielić na konkretne, obserwowalne fazy. Pierwszą jest faza podniecenia. Wówczas brodawki twardnieją, skóra na piersiach różowieje. Dochodzi do zwiększenia się napięcia mięśni pochwy, a w jej obrębie zaczyna się produkcja płynu lubrykacyjnego. W dalszej fazie, plateau, akcja serca przyśpiesza. Łechtaczka przyjmuje zdecydowanie ciemniejszą barwę, porównywalną do wytrawnego wina. Dodatkowo w okolicach ujścia pochwy, dzięki wydzielinie z gruczołów, zaczyna być naprawdę mokro. Piersi zwiększają swoją objętość. Kolejna faza to już w zasadzie orgazm właściwy. Charakteryzuje się on skurczami różnych grup mięśni całego ciała, w tym zwieracza odbytu. Ciało kobiety oblać się może gorącym rumieńcem. Akcja serca przyśpiesza, zwiększa się także ciśnienie krwi oraz szybkość oddechu. Dodatkowo widomym znakiem orgazmu są skurcze pochwy, które powtarzają się kilkukrotnie. Ostatnia faza to odprężenie, w której to powoli zanikają wszelkie objawy ze strony organizmu. Pochwa potrzebuje około kwadransa, aby wrócić do swojego normalnego stanu. W przypadku warg sromowych ten czas może się wydłużyć do nawet pół godziny.

 

Oznaki orgazmu są bardzo wyraziste i raczej trudno jest je pomylić z czymkolwiek innym. Dlatego udawanie orgazmu nie jest dobrym pomysłem. Doświadczony mężczyzna od razu rozpozna fałsz. Lepiej jest porozmawiać i wyjaśnić sobie wszelkie problemy związane z osiągnięciem przez kobietę orgazmu. 

 

Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0

Piszesz opowiadania?

Opublikuj je u nas!

Wyślij je na adres: [email protected]

Jakie opowiadania chcesz przeczytać?

Wypełnij anonimową ankietę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *