Pierwszy sekspozytywny portal dla kobiet o erotyce, seksie i intymności.
Artykuły

Pierwsza miesiączka

W Polsce dziewczyny zaczynają miesiączkować około 13 roku życia, ale jest to obliczenie statystyczne, tzw. średnia. Jeśli uśrednimy ilość kończyn, na których porusza się koń i człowiek, to wyjdzie nam 3, a to przecież nie jest prawda. To sama dotyczy czasu rozpoczęcia miesiączki.

Pierwsza miesiączka między 11 a 16 rokiem życia jest normą.

Jeśli nie skończyłaś jeszcze 16 lat, nie ma powodów do zmartwień. Jeśli już skończyłaś 16 lat i nadal nie miesiączkujesz, to zapewne też wszystko jest w porządku.

Ważne jest to, czy wystąpiły już objawy dojrzewania: powiększanie się piersi, pojawienie się owłosienia łonowego i pachowego.

Pamiętaj proszę, że wydzielina śluzowa z pochwy pojawia się na różnie długi czas przed miesiączką i nikt nie powie Ci, czy miesiączka wystąpi za miesiąc od pojawienia się wydzieliny czy za kilka lat. Pojawienie się wydzieliny jest po prostu kolejnym etapem dojrzewania. Tego, kiedy dokładnie wystąpi pierwsza miesiączka nie można przewidzieć. Pojawi się ona wtedy, gdy organizm osiągnie odpowiednią dojrzałość hormonalną i precyzyjnie nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć.

Na początku miesiączkowania okres może być nieregularny.

Pamiętaj proszę, że nawet przy prawidłowym cyklu jego długość może wahać się od 21 do 35 dni. Miesiączka trwa od 3 dni do 7 dni, maksimum 10 dni. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, trwa dłużej niż 10 dni, powoduje niedokrwistość, to powinnaś zgłosić się do ginekologa dziewczęcego. Pamiętaj, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny, pobyt w saunie, może czasem nasilić krwawienie. Z kolei intensywne odchudzanie może doprowadzić do dużych nieregularności w występowaniu miesiączek lub, w skrajnych przypadkach, nawet do jej zaniknięcia.

Jeśli obawiasz się momentu pojawienia się pierwszej miesiączki, to noś przy sobie, zapakowaną w pojedyncze, kolorowe opakowanie, cienką podpaskę. W razie konieczności po prostu z niej skorzystaj. Jeśli krwawienie pojawi się w nocy, to dopiero rano, po wstaniu z łóżka, pojawi się ono na bieliźnie. Zazwyczaj na początku miesiączkowania, w pierwszym dniu, miesiączka jest bardzo skąpa, więc bez paniki. Jeśli będziesz odpowiednio przygotowana (podpaska w plecaku), z całą pewnością sobie poradzisz. Zawsze podczas miesiączki należy odpowiednio dbać o higienę. Podpaski zmieniać, co około 3 godziny, podmywać się kilka razy dziennie. Jeśli jesteś alergiczką, to spróbuj zastosować podpaski sensitive, czyli dla wrażliwych.

Artykuł z http://mydziewczyny.tenbit.pl

Piszesz opowiadania?

Opublikuj je u nas!

Wyślij je na adres: [email protected]

Jakie opowiadania chcesz przeczytać?

Wypełnij anonimową ankietę
Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *