Pierwszy sekspozytywny portal dla kobiet o erotyce, seksie i intymności.
Artykuły

Czy wiesz kiedy są dni płodne?

Podziel się o czym chcesz przeczytać!

Wypełnij anonimową ankietę

Wyliczenie przypadających w ciągu jednego cyklu dni płodnych i niepłodnych, to podstawowa wiedza, którą powinna posiąść każda kobieta.

Ta informacja przyda się nie tylko wówczas, kiedy starasz się zajść w ciąże, ale także po to, by móc świadomie obserwować swój organizm i szybko dostrzec wszelkie nieprawidłowości. Płodność w danym okresie ma wpływ na podawanie niektórych leków, a także wykonywanie pewnych badań.

Przeciętny cykl owulacyjny trwa 28 dni. Za datę jego rozpoczęcia uznaje się pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego. Po pięciu dniach w jajnikach zaczynają dojrzewać pęcherzyki jajnikowe, w tym pęcherzyk Graafa. To on zawiera komórkę jajową. 14 dzień cyklu to moment pęknięcia pęcherzyka Graafa. Dojrzała już komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia. Jest to moment nazywany owulacją. Komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu, gdzie czeka na pojawienie się plemników. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, komórka obumiera, czego efektem jest pojawienie się kolejnej miesiączki.

Obliczenie dni płodnych i niepłodnych wydaje się mieć wymiar jedynie matematyczny, stąd liczne kalkulatory dostępne w Internecie. Nie jest to jednak takie proste. Przede wszystkim cykl kobiety nie musi trwać wcale 28 dni. Równie dobrze może to być 26 lub 30. Wówczas oczywiście dochodzi do przesunięcia się dni płodnych i niepłodnych. Na owulację wpływają inne czynniki, takie jak stres, zmęczenie, przyjmowane leki i nie tylko. Dlatego  kalendarzyk małżeński nie jest stuprocentowo skuteczną metodą antykoncepcyjną. Przede wszystkim aby ją stosować, należałoby mieć bardzo stały cykl, a oprócz tego zachować żelazną konsekwencję w dokonywaniu codziennych pomiarów temperatury, gęstości śluzu etc.

 

Komórka jajowa w organizmie kobiety żyje tylko przez około dobę. Nie znaczy to jednak, że pozostałe dni są całkowicie niepłodne. Plemniki w kobiecym ciele mogą zachować żywotność nawet przez 3-5 dni. Termin owulacji trudno jest wyznaczyć na 100%. Z tego powodu najogólniej przyjmuje się, że dni płodne obejmują okres pięciu dni przed owulacją i czterech dni po niej.

 

Podziel się o czym chcesz przeczytać!

Wypełnij anonimową ankietę
Oceń wpis!
Ocen: 0 Średnia: 0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *