Kwas foliowy i nie tylko – sprawdź, jakie niedobory występują najczęściej u kobiet
Nie jest tajemnicą, że organizmy kobiet i mężczyzn różnią się od siebie. Podobnie jest z ich zapotrzebowaniem do witaminy oraz minerały. Zależy to zaś nie tylko od płci, ale również od prowadzonego trybu życia, a także od aktywności fizycznej. Co ważne, jedząc nawet najbardziej zbilansowane i urozmaicone posiłki, możemy nie być w stanie zapewnić stuprocentowej dziennej dawki tychże składników. Czego więc najczęściej brakuje kobietom? Oto lista!
Kwas foliowy
Kwas foliowy to witamina z grupy B, a dokładniej witamina B9, której ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Wielu kobietom kwas foliowy kojarzy się ze staraniami o dziecko oraz w całym okresem ciąży. I oczywiście jak najbardziej tak jest. To dzięki niemu płód prawidłowo się rozwija. Niedobór może prowadzić do niewielkiej masy urodzeniowej maluszka, do przedwczesnego porodu oraz do wad wrodzonych ośrodkowego układu nerwowego. Dlatego też lekarze jasno komunikują, jak ważna jest suplementacja kwasu foliowego w tym czasie.
A na co jeszcze jest kwas foliowy? Na pracę wątroby, na prawidłowy podział komórek, na proces trawienia, a nawet na radzenie sobie ze stresem. Niewątpliwie kwas foliowy odpowiada za właściwe funkcjonowanie wielu układów w naszym organizmie.
Kwas foliowy jest dostępny w aptece Nowa Farmacja. Można przyjmować go w formie tabletek, kapsułek, sprayu oraz w saszetkach z proszkiem do sporządzania roztworu. Jeśli zaś chodzi o dawkowanie kwasu foliowego, to zazwyczaj wystarczy przyjmować go raz dziennie. Naturalnie zaś występuje w brokułach, szpinaku, soczewicy, szparagach, soi, cytrusach oraz kiełkach pszenicy. Najlepiej jeść warzywa w wersji surowej lub al dente. W przeciwnym razie, przy zbyt długim poddaniu ich wysokiej temperaturze kwas foliowy się niszczy.
Witamina D3
Następnie mamy witaminę D3, czyli witaminę słońca. Zazwyczaj niedobory pojawiają się w okresie od września do kwietnia, kiedy to w naszym klimacie słońce zazwyczaj chowa się głęboko za chmurami. Zbyt niski poziom witaminy D3 zwiększa ryzyko bólu kości, osłabienia kości i mięśni oraz do cukrzycy typu 2, do otyłości i zmęczenia. Jeśli zaś kobieta zmaga się dodatkowo z zespołem policystycznych jajników, to również może dojść do tego depresja.
Witamina D3 występuje w różnych stężeniach, toteż przed rozpoczęciem kuracji, dobrze jest wykonać badania krwi, by sprawdzić jej poziom w organizmie. Przyda się też picie soku pomarańczowego i mleka oraz jedzenie płatków śniadaniowych i pieczywa.
Jod
Kolejny w naszym zestawieniu jest jod, który to również jest bardzo ważny. Dlaczego? Chodzi głównie o to, że jeśli mamy zbyt mało jodu, to jednocześnie nie wytworzymy wystarczającej ilości hormonów tarczycy. Stąd już krótka droga do kolejnych problemów – z metabolizmem, z przerzedzaniem się włosów, ze zmęczeniem oraz z utrudnionym kontrolowaniem temperatury ciała.
Tutaj jeszcze jedna uwaga: w ciąży ważne jest przyjmowanie nie tylko kwasu foliowego, ale również jodu. Niedobór może spowodować niepełnosprawność intelektualną u dziecka. Jod znajdziemy ponadto w białym chlebie, produktach zbożowych, owocach morza, w jajkach, mleku czy jogurcie o niskiej zawartości tłuszczu.
Żelazo
Kobiecy organizm jest narażony na zwiększoną utratę żelaza średnio raz w miesiącu – podczas miesiączkowania, ale też i w trakcie ciąży. Niedobór żelaza skutkuje anemią, a wraz z nią nadchodzi duże zmęczenie, zawroty głowy i duszności oraz kruche i łamliwe paznokcie. Naturalnie żelazo występuje w podrobach, w czerwonym mięsie, w szpinaku, grochu, burakach, bobie i białej fasoli oraz w płatkach śniadaniowych. Zdecydowanie lepiej wchłania się z produktami bogatymi w witaminę C.
Podsumowując, kwas foliowy, witamina D3, jod i żelazo to tylko początek listy składników brakujących kobietom. Możemy dopisać do niej choćby wapń, cynk, selen, kwasy tłuszczowe omega-3, witamina B12 czy witamina C. Sprawdź, czy tak też jest u Ciebie!
Artykuł partnerski
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!