Astygmatyzm a nieleczone powikłania
O astygmatyzmie mówimy wtedy, gdy rogówka lub soczewka oka nie posiada właściwego kształtu. Większość osób cierpiących na tę wadę wzroku rodzi się z nią, jednakże w dalszym ciągu nie wiadomo, dlaczego tak jest.
Astygmatyzm, poza byciem wadą wrodzoną, może być również spowodowany takimi czynnikami, jak urazy rogówki (np. blizny po infekcji), operacja oka, czy też choroby rogówki (np. stożek rogówki czy rogówka kulista).
Rodzaje astygmatyzmu
Aby nasza rogówka działała poprawnie, musi mieć odpowiednią, sferyczną krzywiznę. Kiedy mamy astygmatyzm, krzywizna rogówki jest nieregularna – podobna do kształtu piłki do rugby. A co to oznacza w praktyce? Otóż, promienie światła padające na nieregularnie zakrzywioną rogówkę załamują się bardziej w jednym kierunku niż w drugim. Powoduje to nieprawidłowe skupienie światła na siatkówce, a co za tym idzie – zamazany lub zniekształcony obraz. Zjawisko to nazywane jest astygmatyzmem rogówki.
Natomiast, jeśli to soczewka ma nieregularny kształt, przez co światło również zakrzywia się nierównomiernie, powodując niewyraźne lub zniekształcone widzenie, to mówimy o astygmatyzmie soczewki.
Czym może skutkować nieleczony astygmatyzm?
Generalnie rzecz biorąc, astygmatyzm podlega raczej niewielkim zmianom w ciągu życia człowieka, a zmiany te zazwyczaj idą w kierunku astygmatyzmu odwrotnego w starszym wieku.
Bardzo ważne jest, aby astygmatyzm rozpoznany u dzieci w wieku szkolnym był odpowiednio wcześnie korygowany, gdyż w przeciwnym razie może on w znacznym stopniu negatywnie wpłynąć na nabywanie umiejętności czytania oraz na wyniki w nauce.
Nieleczony astygmatyzm może powodować nadmierne zmęczenie oczu, bóle głowy, trudności z czytaniem oraz zmęczenie – w szczególności podczas wykonywania zadań przez dłuższy czas, takich jak praca przy komputerze czy czytanie.
Metody leczenia astygmatyzmu
Wśród technik leczenia astygmatyzmu możemy wyróżnić zarówno metody zachowawcze, jak i chirurgiczne. W leczeniu zachowawczym wykorzystuje się soczewki okularowe, a także soczewki kontaktowe toryczne. Moc takiej soczewki zmienia się wzdłuż przekrojów odwrotnie do astygmatyzmu oka. Posiada ona różnicę mocy między głównymi przekrojami mocy maksymalnej i minimalnej, co kompensuje astygmatyzm łącząc obie ogniskowe w jednym punkcie.
Z kolei coraz powszechniej stosowanymi obecnie metodami chirurgicznymi są nacięcia relaksacyjne rogówki, laserowe zabiegi refrakcyjne rogówki, a także chirurgia soczewki.
Laserowa korekcja wzroku
Laserowa korekcja wzroku lub inaczej laserowa chirurgia refrakcyjna stosowana jest do trwałej korekcji astygmatyzmu. Jest to metoda płatna i dostępna zazwyczaj w specjalistycznych klinikach okulistycznych. Zabieg ten rozpoczyna się usunięciem zewnętrznej warstwy komórek rogówki. Następnie, za pomocą lasera chirurg usuwa tkankę, aby zmienić krzywiznę rogówki.
Laserowa korekcja wzroku bez wątpienia jest niezwykle skutecznym zabiegiem, który nie tylko koryguje wadę wzroku, ale również może ją całkowicie wyeliminować!
Artykuł partnerski
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!