Czym jest Selflove? | Zdrowa miłość do samej siebie
Selflove to termin wywodzący się z języka angielskiego. W ostatnich latach coraz częściej pojawia się w mediach społecznościowych, szczególnie w kontekście relacji damsko-męskich. Co zatem nazywamy Selflove? Dlaczego jest ono tak ważne w życiu codziennym?
Czym jest Selflove?
Selflove to inaczej miłość do samej siebie. Termin ten definiowany jest również jako zdrowy egoizm, który pozwala danej jednostce skupić się na własnych potrzebach mentalno-fizycznych. Używany jest zazwyczaj w kontekście kobiet, jednak coraz częściej mówi się również o męskim Selflove. Wpisuje się on w zasadę slow life. Odrzuca toksyczne relacje, pośpiech, nadmierną ilość pracy czy brak akceptacji społecznej.
Skupienie się na własnym życiu pozwala na zauważanie rzeczy, które wcześniej wydawały się nieistotne lub mało znaczące w codziennym pędzie. Zwolnienie tempa umożliwia skupianie się na rozwoju oraz budowanie zdrowej relacji z partnerem czy partnerką. To także próba wprowadzenia balansu pomiędzy życiem prywatnym a pracą. Osoba, której zależy na miłości do samej siebie, stara się cieszyć drobnymi rzeczami.
Dlaczego Selflove jest ważne?
Warto jednak zaznaczyć, że Selflove to dbanie o siebie, jednak bez narcyzmu. Samomiłość nie polega na wywyższaniu się czy umniejszaniu innym osobom. To zdrowe podejście do samego siebie, akceptacja swojego ciała i praca nad wadami. Celem Selflove jest osiągnięcie szczęścia niezależnie od wieku, wagi czy wyglądu. Aby dobrze czuć się z samą sobą, warto zdecydować się na aktywność fizyczną choćby w formie codziennego spaceru. Nie tylko poprawi to samopoczucie, ale również pozytywnie wpłynie na kondycję. Chwile spędzone na uprawianiu sportu pozwolą rozładować napięcie w ciele i „oczyścić głowę”. Ważna jest również pielęgnacja ciała. Nie trzeba wydawać mnóstwa pieniędzy na kosmetyki, aby czuć się dobrze.
Jak zatem powinno wyglądać Selflove w codziennym wydaniu? Przede wszystkim powinnyśmy spojrzeć na siebie łaskawszym okiem i zdecydowanie odrzucić wszystkie kanony czy standardy narzucane przez media. Większość z nas, kobiet nieustannie dąży do bliżej nieokreślonego ideału. Wciąż staramy się być młodsze, ładniejsze czy lepiej ubrane. Dlatego zdrowa miłość do samej siebie wymaga spojrzenia na siebie z nieco innej perspektywy. Warto popatrzeć na siebie w sposób, który patrzymy na bliskie nam osoby. Istotne jest, aby wdrożyć metodę małych kroków, zamiast stawiania sobie nierealnych celów, które wiążą się z frustracją. To ważne dla naszego wewnętrznego szczęścia.
Jak Selflove przekłada się na relacje w związku?
Zgodnie z koncepcją zdrowej miłości do samej siebie nie można dać komuś czegoś, czego się nie posiada na własność. To określenie metaforyczne, ponieważ nie chodzi o rzeczy materialne, ale o uczucia, poczucie stabilności czy zaufanie. Mówi się, że niemożliwe jest pokochanie kogoś, gdy nie kocha się samego siebie. Selflove przede wszystkim gwarantuje zdrowe relacje w związku. Stosunki intymne pomiędzy dwoma osobami są regulowane nie tylko przez uczucia. Duży wpływ ma także charakter danej osoby oraz doświadczenia życiowe, które miały wpływ na psychikę w dzieciństwie lub okresie dojrzewania. Poradzenie sobie z traumą, która rzutuje na nasze życie, jest trudne. Dlatego warto, oprócz skorzystania z porad specjalisty, skupić się na dążeniu do szczęścia. Selflove w relacji romantycznej będzie przekładać się na docenianie drobnych rzeczy. To również unikanie skupiania się na przeszłości, której nie można zmienić. Zamiast tego warto patrzeć z nadzieją w przyszłość, którą chcemy budować z partnerem lub partnerką.
Trudno nauczyć się miłości do samej siebie. Nie jest to jednak niemożliwe, a wdrożenie kilku zasad zdecydowanie pomoże w zaakceptowaniu siebie.
Warto zacząć od zrobienia listy rzeczy i osób, które są dla nas ważne i uargumentować stanowisko. To pierwszy, ale bardzo ważny krok do zrozumienia własnej perspektywy dotyczącej swojego życia oraz celów na przyszłość. Kolejne etapy dążenia do Selflove mogą być intuicyjne. Warto robić wszystko to, co sprawia nam przyjemność, ale jednocześnie jest dobre dla ciała i duszy.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!