Tematy, na które wstydzimy się rozmawiać
Wciąż istnieje wiele tematów związanych z seksem – mimo że są one naturalną i normalną częścią życia, to wiele osób czuje ogromny wstyd i nie potrafi się wystarczająco otworzyć, aby je poruszyć. Jak można się domyślić ma to negatywny wpływ na życie intymne, które aby było satysfakcjonujące potrzebuje rozmów, nakierowania na to co nam się podoba lub nie, a także szczerości.
Społeczeństwo często narzuca nam pewne normy i oczekiwania, które mogą powodować wstyd i zakłopotanie w rozmowach na temat seksualności. Jak myślicie, co znajdzie się na liście związanej z tematami tabu? Nie przedłużamy i już wam mówimy:
-
Masturbacja
Masturbacja absolutnie nie jest powodem do wstydu, choć niektóre osoby nadal mogą odczuwać wstyd lub poczucie winy z powodu kulturowych lub religijnych przekonań. Traumatyczne doświadczenia seksualne lub negatywne doświadczenia związane z seksualnością również mogą powodować, że niektórzy unikają rozmów na ten temat. Powiedzmy sobie to raz, a porządnie: to naturalny i zdrowy sposób na eksplorowanie swojego ciała i przyjemności! Daje nam także korzyści zdrowotne, takie jak zmniejszenie stresu, poprawa nastroju i ułatwienie zasypiania. W przypadku mężczyzn masturbacja może być sposobem na naukę kontroli ejakulacji, co może pomóc w lepszej jego kontroli podczas stosunku seksualnego.
Warto pamiętać, że każdy ma prawo do swojej własnej seksualności i wyrażania jej w sposób, który uważa za odpowiedni, o ile nie krzywdzi to innych osób.
-
Fantazje seksualne
Temat fantazji seksualnych również może być trudny dla niektórych osób – często brakuje odpowiedniej edukacji seksualnej, która pomogłaby ludziom zrozumieć, że fantazje erotyczne są normalną częścią ludzkiej seksualności. Są one prywatnymi myślami i emocjami, które nie zawsze muszą być dzielone z innymi osobami.
Brak wiedzy może prowadzić do błędnych przekonań i wstydu. Ludzie często obawiają się, że zostaną ocenieni lub wyśmiani za swoje fantazje seksualne, zwłaszcza w obliczu negatywnych reakcji ze strony partnera, przyjaciół lub społeczeństwa. A tak naprawdę nasze niektóre fantazje mogą pomóc w urozmaiceniu życia seksualnego – zwłaszcza w długotrwałych związkach. Przebieranki, seks w nowym miejscu czy inne drobne rzeczy mogą wnieść do życia intymnego wiele przyjemności – wystarczy się otworzyć przed swoim partnerem/partnerką i porozmawiać o urozmaiceniu.
Jeśli nie wiesz jak doprowadzić do takiej rozmowy koniecznie przeczytaj tekst: Jak rozmawiać z partnerem o seksie i pragnieniach.
-
Problemy seksualne
Osoby z problemami seksualnymi często obawiają się tego, że zostaną ocenione, wyśmiane lub odrzucone przez innych, zwłaszcza partnerów. To powoduje, że ukrywają swoje problemy, mogą być one związane z naturalnymi procesami starzenia się lub zmianami cielesnymi, co niekiedy jest trudne do zaakceptowania, a także przedwczesny lub opóźniony wytrysk, ból podczas stosunku, niski poziom libido czy problemy z osiąganiem orgazmu.
Rozmowa o problemach seksualnych może być trudna, ale jest ważna – dźwiganie samotnie tego problemu na barkach ma niekorzystny wpływ na twoje samopoczucie jak i relacje w związku. Otwarta rozmowa z partnerem/partnerką lub kimś bliskim może okazać się nie tylko pomocna, a także wspólnie możecie znaleźć rozwiązanie problemu.
-
Problemy związane z ciałem
To również problem, z którym zmaga się wiele osób. Chodzi tu głównie o rozmowy na temat niepokojących zmian w ciele, jak infekcje intymne, brodawki genitalne czy zmiany w wydzielinie. Często do tego stopnia bagatelizujemy problem i doszukujemy się ”normalności”, by nie udać się do ginekologa, że szkodzimy sobie jeszcze bardziej. Tu czas działa na naszą niekorzyść. Warto po zauważeniu jakichkolwiek nieprawidłowości poszukać wsparcia u bliskiej osoby a także znaleźć odpowiedniego specjalistę i umówić się na wizytę – nie szukać informacji i porad w Internecie.
Jak rozmawiać na trudne, intymne tematy?
Nauczenie się rozmawiania o wstydliwych i intymnych tematach wymaga praktyki, pewności siebie i otwartości. Dlatego warto się przełamać, wybrać osobę, której można się zwierzyć i zaufać, zacząć od rzeczy niebędących aż tak trudnymi do rozmowy i stopniowo się otwierać. Spróbuj ćwiczenia: Wyobraź sobie, jakie uczucia i obawy może mieć druga osoba podczas rozmowy na dany temat. To pomoże Ci podejść do rozmowy z większą empatią i zrozumieniem.
Jeśli borykasz się z silnym wstydem przed podjęciem danego tematu rozważ terapię indywidualną lub terapię par. Terapeuta może pomóc w rozwiązaniu problemów z komunikacją i radzeniem sobie z trudnymi tematami – w gabinecie nie ma miejsca na osądzanie czy ocenianie. Specjalista jest od tego, aby ci pomóc.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!