Jak polubić siebie? | Korzyści płynące z samoakceptacji
Być może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że polubienie samego siebie jak i swojego ciała, zaakceptowanie niedoskonałości, których nie możemy zmienić, ma na nas pozytywny wpływ jak i wiele zmienia. Warto jednak wiedzieć, że jest to ważny krok w kierunku zdrowego i satysfakcjonującego życia. Nie jest to oczywiście łatwa droga, ale warta każdego włożonego wysiłku, który zwraca się z nawiązką.
Oto kilka zalet samoakceptacji:
- Poprawa samooceny. Kiedy akceptujemy siebie i swoje ciało, zaczynamy postrzegać siebie w bardziej pozytywny sposób. To może prowadzić do wzrostu samooceny i pewności siebie. Co można zrobić w tym kierunku? Uprawiać sport, wprowadzić do swojego życia czynność, która nam w tym pomoże. Podkreślenie atutów makijażem czy ubiorem również jest dobrą opcją.
- Lepsze zdrowie psychiczne. Osoby, które akceptują siebie, są mniej podatne na problemy psychiczne, takie jak depresja czy lęki. Pozytywny stosunek do siebie może pomóc w radzeniu sobie ze stresem i trudnościami życiowymi. Warto pamiętać o dystansie do niektórych rzeczy jak i do samego siebie.
- Zdrowsze relacje. Akceptacja siebie może pomóc w budowaniu zdrowszych relacji z innymi ludźmi. Gdy czujemy się dobrze samemu ze sobą, jesteśmy bardziej skłonni do nawiązywania autentycznych i satysfakcjonujących związków.
- Większa gotowość do eksploracji swojej seksualności. Kolejną zaletą samoakceptacji jest fakt, że czujemy się bardziej swobodnie i pewnie w swojej skórze – to może zachęcić nas do eksplorowania naszej seksualności i odkrywania naszych potrzeb i pragnień, co przekłada się na większą satysfakcję seksualną w związku.
Pozytywny wpływ na życie intymne
Samoakceptacja może mieć pozytywny wpływ na życie seksualne z kilku powodów:
- Większa przyjemność. Osoby, które w pełni akceptują swoje ciało, skupiają się bardziej na przyjemności niż na obawach dotyczących swojego wyglądu np. w pozycji, w której chciał nie chciał, działa grawitacja. Ma również ogromny wpływ na poprawę intymności jak i komunikację w sypialni.
- Mniejszy stres. Kiedy nie czujemy presji dotyczącej naszego wyglądu (którą same na siebie nakładamy) seks staje się mniej stresujący i bardziej relaksujący – przestają mieć znaczenie rzeczy, które mamy w zwyczaju wyolbrzymiać, na które tak naprawdę nie zwraca się uwagi podczas chwili uniesienia.
- Otwartość na eksperymenty. Akceptacja siebie może pomóc nam w odkrywaniu i eksplorowaniu nowych aspektów naszej seksualności bez lęku przed oceną siebie – czy to nowe pozycje, czy użycie gadżetu erotycznego czy odegranie jakiejś scenki.
Warto dążyć do samoakceptacji, ale pamiętajmy, że jest to proces, który wymaga czasu i pracy nad sobą
To nie oznacza, że musimy być doskonali, ale że akceptujemy siebie z naszymi zaletami i wadami, ceniąc swoją indywidualność i wartość jako osoby. Samoakceptacja może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia psychicznego, emocjonalnego oraz życia intymnego.
Co z kompleksami?
Radzenie sobie z kompleksami nie jest łatwą sprawą – ale nie jest też czymś niemożliwym do wykonania. Co jest najważniejszą rzeczą podczas tej walki? Chęci i przede wszystkim wytrwałość. Warto nastawić się na długotrwały proces, niż podejść do tego patrząc przez różowe okulary. Bywają różne dni, kiedy wszystko wydaje się pozytywne, a małe potknięcie nie jest porażką, a bywają także i takie, kiedy ta mała porażka wywraca nam dzień do góry nogami i jesteśmy gotowe się poddać. Dlatego warto zacząć od małych kroków i zachować chłodną głowę.
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc ci w radzeniu sobie z kompleksami:
- Uświadomienie sobie kompleksu. Pierwszym krokiem jest zrozumienie, że masz kompleks i zidentyfikowanie, co dokładnie go wywołuje. Być może jest to związane z wyglądem, umiejętnościami, porównywaniem się z innymi itp.
- Realistyczna samoocena. Przypomnij sobie, że każdy ma swoje mocne i słabe strony. Nikt nie jest doskonały, i to, co uważasz za kompleks, może być niewielkim aspektem twojej osobowości czy wyglądu.
- Unikaj porównywania się z innymi. Porównywanie się do innych ludzi może wzmacniać kompleksy. Pamiętaj, że każdy jest unikalny i ma swoje własne cechy. Skup się na własnym rozwoju i postępach, a nie na tym, jak się prezentujesz w porównaniu z innymi. Po prostu bądź sobą.
- Praktykuj pozytywne myślenie. Zwracaj uwagę na pozytywne aspekty siebie i swojego życia. Zamiast skupiać się na kompleksach, szukaj rzeczy, które lubisz w sobie i doceniaj swoje osiągnięcia. Oczywiście, początki mogą być trudne, ale nie poddawaj się – z każdym dniem będzie coraz lepiej.
- Rozwijaj swoje umiejętności i zainteresowania. Koncentruj się na rozwijaniu swoich pasji i umiejętności. Osiągnięcia w różnych dziedzinach mogą wzmacniać Twoje poczucie własnej wartości.
- Unikaj krytycznych myśli. Zwracaj uwagę na swoje myśli i unikaj negatywnego samokrytycyzmu. Zastępuj krytyczne myśli bardziej pozytywnymi i wspierającymi.
- Znajdź wsparcie. Rozmawiaj o swoich kompleksach z zaufanymi przyjaciółmi, rodziną lub terapeutą. Czasami rozmowa z innymi może pomóc w zyskaniu perspektywy i zrozumieniu, że nie jesteś sam z tymi uczuciami.
- Pracuj nad akceptacją siebie. Staraj się akceptować siebie takim, jakim jesteś, z mocnymi i słabymi stronami. Pamiętaj, że wartość jako osoby nie zależy od tego, jak wyglądasz czy jakie masz umiejętności.
- Ćwicz samoakceptację. Możesz stosować różne techniki, takie jak afirmacje, dziennik pozytywnych myśli czy medytacja, aby wzmocnić swoją samoakceptację.
- Bądź cierpliwy. Tak jak wspominałam wcześniej: radzenie sobie z kompleksami to proces, który wymaga czasu. Nie oczekuj, że wszystko zmieni się od razu. Bądź cierpliwy i delikatny wobec siebie, a zobaczysz, że warto było przejść tę drogę.
Pamiętaj, że każdy ma swoje trudne chwile i momenty, kiedy czuje się niepewnie. Ważne jest, aby pracować nad tymi uczuciami i szukać wsparcia wokół siebie. Jeśli kompleksy bardzo cię ograniczają, warto skonsultować się z psychoterapeutą, który pomoże Ci w procesie radzenia sobie z nimi.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!